Umowa o pracę od 1 września 2016 – nowe zasady
Zmiana w Kodeksie pracy
Od dziś, tj. 01 września 2016r., wchodzi w życie Ustawa z dnia 13 maja 2016 o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Nowe prawo zmienia zasady nawiązywania stosunku pracy, jak również wprowadza zmiany
w obszarze obowiązków pracodawcy przy podpisywaniu umów.
Umowa o pracę na piśmie przed rozpoczęciem pracy
Zmiana w Kodeksie pracy, która weszła w życie z dniem 01.09.2016r., dotyczy momentu, w którym wymagane jest podpisanie umowy o pracę z nowozatrudnionym pracownikiem lub pisemne określenie warunków tej umowy.
Umowa o pracę musi zostać zawarta na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Jeśli nie została zachowana forma pisemna zawarcia umowy o pracę, pracodawca musi przed dopuszczeniem do pracy potwierdzić pracownikowi na piśmie jej warunki. Dzięki temu pracownik, który rozpoczyna wykonywanie pracy ma już namacalny dowód na to, na jakich warunkach zostaje nawiązany stosunek pracy.
Dotychczasowe prawo (do 31.08.2016r) pozwalało na podpisanie umowy z pracownikiem najpóźniej do końca pierwszego dnia pracy.
Mniej patologii przy zatrudnianiu pracowników
Prawo do podpisywania umów przed końcem pierwszego dnia pracy w wielu sytuacjach prowadziło do nieuczciwego postępowania pracodawców. Tzw. „syndrom pierwszej dniówki” to zjawisko polegające na wykazywaniu (np. podczas kontroli PIP) osoby już dłużej pracującej, jako będącej pierwszy dzień w pracy. Dzięki temu nieuczciwi pracodawcy mogli uniknąć kary za zatrudnianie pracowników „na czarno”. Zmiana przepisów Kodeksu pracy ma na celu uniemożliwienie pracodawcom stosowania tego typu praktyk.
Dodatkowe obowiązki pracodawcy przed dopuszczeniem pracownika do pracy
Poza podpisaniem umowy o pracę lub pisemnego potwierdzenia jej warunków w odpowiednim momencie, dodatkowo pracodawca zobowiązany jest – również przed dopuszczeniem do pracy – zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy (jeśli firma ma obowiązek go stworzyć). W przypadku pracowników młodocianych obowiązek taki dotyczy wykazu prac lekkich, które ten pracownik może wykonywać.
Kary dla pracodawcy
Za niedopełnienie podstawowych obowiązków pracodawcy, Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć karę grzywny w wysokości od 1.000 do 30.000 zł. To prawo obowiązuje już od dawna i nie uległo żadnym zmianom.
Czy faktycznie zmiana prawa da gwarancję legalności zatrudnienia (jak twierdzą autorzy zmian) zobaczymy zapewne dopiero za jakiś czas.