

Kontrola PIP i uprawnienia Inspektora Pracy – co pracodawca wiedzieć musi?
Z doświadczenia i obserwacji rynku wiemy, że hasło kontrola PIP (kontrola Państwowej Inspekcji Pracy) wywołuje u wielu przedsiębiorców dreszcze, strach i zgrzytanie zębami. W bardzo wielu przypadkach stres ten jest nieuzasadniony, a wynika z braku pewności, czy wszystko w firmie jest dokładnie tak, jak powinno być. Czy zostały spełnione wszystkie wymagania prawne, czy akta osobowe prowadzone są zgodnie z wymaganiami oraz czy spełnione są wszystkie wymogi BHP dla branży, w której działa dane przedsiębiorstwo.
Inspektor Pracy jest urzędnikiem, do którego zadań należy między innymi nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy w zakładach pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów dotyczących stosunku pracy, legalności zatrudnienia, prawidłowości wypłacania wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, uprawnień pracowników-rodziców, zatrudniania osób młodocianych i niepełnosprawnych.
Kontrola może zostać wszczęta bez uprzedniego zawiadomienia (w uzasadnionych przypadkach), o każdej porze dnia i nocy!
Ponadto, przez cały czas trwania kontroli PIP, Inspektor Pracy ma prawo do wykonywania zdjęć, nagrywania materiału wideo, nagrywania dźwięku, a także wykonywania wszelkich innych czynności, które pozwolą mu utrwalić przebieg i wyniki oględzin. Może też wykonywać odpisy i wyciągi z dokumentacji.
Często pytacie Państwo, czy ma również prawo wykonywania kserokopii dokumentacji. Można spotkać się z różnymi interpretacjami tego fragmentu Ustawy o PIP. My jednak radzimy nie utrudniać prowadzenia kontroli. Tym bardziej, że ręczne wykonywanie odpisów wyłącznie przedłuża proces kontrolny.
Tak! Inspektor PIP może sprawdzać tożsamość osób wykonujących pracę, osób przebywających na terenie kontrolowanego zakładu, a także osób zatrudnianych przez agencje pośrednictwa pracy. Wobec tych osób mogą być stosowane czynności ujęte w pkt. 3 wcześniejszego akapitu.
Należy pamiętać, że Inspektor Pracy, w kwestiach tego wymagających, ma prawo korzystania z pomocy biegłych, specjalistów oraz akredytowanych laboratoriów (np. laboratorium pomiarów środowiskowych). Poza tym może się zdarzyć, że pracownik obawia się o swoje dobro (ryzyko zwolnienia, itp.) w wyniku ujawnienia informacji dotyczących kontrolowanej sprawy. Wówczas jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że udzielenie Inspektorowi Pracy informacji w sprawach objętych kontrolą przez pracownika lub inną osobę, mogłoby narazić tego pracownika lub osobę na jakikolwiek uszczerbek lub zarzut z powodu udzielenia tej informacji, Inspektor Pracy może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości tego pracownika lub osoby, w tym danych osobowych.
Takie pytanie często otrzymujemy od kontaktujących się z nami przedsiębiorców. Tutaj nie ma reguły i jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od charakteru i przyczyny kontroli. Według naszych niewiążących statystyk, na pierwszy front idą:
Pamiętać należy jednak, że każda wykryta nieprawidłowość, z reguły pogłębia szczegółowość kontroli.
Tutaj sprawa jest niezwykle prosta. Wystarczy spełnić wszystkie wymagania prawne, przestrzegać przepisów szczegółowych i branżowych, stosować przepisy i zasady BHP oraz mieć pełną dokumentację w tym zakresie. Prostym (i niosącym ze sobą szereg dodatkowych korzyści) sposobem na to jest powierzenie wykwalifikowanym specjalistom obsługi stałej w zakresie BHP. Kliknij i zapoznaj się z naszą ofertą! Z PREVENSIS żadna kontrola PIP nie jest powodem do zmartwień.